FrenchTech İstanbul – Hacktonfutur ’23

Sajev Özel Küçük Prens Lisesi olarak FrenchTech İstanbul’un düzenlediği Hacktonfutur yarışmasına katılım sağladık. Okulumuz öğrencilerinden 3 farklı takımla 3 farklı proje geliştirdik. Bu projeler sürdürülebilir mobilite alanında bir sorun bularak buna çözüm bulma amacıyla teknoloji ve biyolojinin birleşimiyle oluşturuldu. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım öğretmenimiz Duygu Arslan ve Biyoloji öğretmenimiz Esra Güneş’ten danışman olarak öğrencilerle çalışmıştır. 26 proje arasından ComCarboo projesiyle başvuran, VARYable takımımız finale kalan 5 takım arasında yerini almıştır.

Final için Galatasaray Üniversitesi’nde koçlarıyla tanışıp çeşitli eğitimlerini alan VARYable takımı sunumunu geliştirmeye ve proje için mobil uygulamasını oluşturmaya devam etmektedir. Takımda bulunan Rana Balta, Buse Venüs Akdağ, Cihangir Aybars Yariz ve Yaşar Aktürk öğrencilerimizi tebrik eder ve başarılarının devamını dileriz.

FrenchTech İstanbul kimdir?
“La French Tech” Fransa’daki Fransız startup sahnesidir.
Startup’ları, yatırımcıları, politika yapıcıları ve topluluk oluşturucuları bir araya getiren benzersiz bir harekettir.

Hacktonfutur nedir?
HACKTONFUTUR yarışması genç nesillere ilham vermek amacıyla yenilikçiliği ve girişimciliği teşvik etme isteğinin ardından doğmuştur. Bu lise yarışması, öğrencilerin kendilerini yenilikçi fikirlerle ifade etmelerine ve dünyamızın mevcut zorluklarına çözüm önermelerine olanak sağlamıştır.