“SAJEV” Küçük Prens Lisesinin Fransızca Bölümü, Fransızca konuşan ülkelerin dil ve kültürel çeşitliliğini “Olimpiyatlar” temasıyla kutlayan özel bir gün düzenledi. Etkinliğimizde, sporla ilgili on terimi vurgulayan “Dis-moi dix mots” yarışmasına da yer verilmiştir.

Öğrenciler, farklı ifade biçimlerini kullanarak Fransızca konuşan ülkelerin çeşitliliğini keşfetmek amacıyla tasarlanmış; yaratıcı yazma, sessiz film oynama, çizgi roman ve resim yapma gibi  çeşitli sanatsal ve yaratıcı atölyelere  de katılma fırsatı buldular.

Öğrencilerimiz, çizgi roman atölyesinde “Olimpiyatlar” temasını içeren görsel ve hikayeler oluşturarak hayal güçlerini kullandılar. Yaratıcı yazma atölyesinde,  spor temasıyla ilişkili masallar yazarak Fransızcanın  zenginliğini keşfettiler.  Sessiz sinema oynayarak diyalogsuz kısa filmler oluşturup vücut ve görüntü dilinin evrensel niteliğini vurguladılar. Son olarak resim atölyesinde;  renk ve sembolleri “Olimpiyatlarla”  ilişkilendirilen duygularla ilham alan görsel eserler aracılığıyla Fransızca konuşan ülkelerin vizyonunu ifade etmeye çalıştılar.

Etkinliğimiz, öğrencilerimizin  Fransızca konuşan ülkelerin kültürel çeşitliliğini keşfetmelerine ve takdir etmelerine; aynı zamanda uyarıcı ve yaratıcı bir ortamda dil ve sanat becerilerini geliştirmelerine olanak sağlamıştır.