Acının, sevincin, yalnızlığın, hasretin, hakikatin mısra mısra dile gelişidir şiir. Ruhun engin denizlerde yolculuğudur; en içli, en derin, en sessiz yaralarının şarkısıdır. Şiir, sözcüklerin tıpkı nota gibi kullanıldığı bir bestedir. Öyle ki dilini hiç bilmediğiniz bir şairin iyi bir şiirini duyduğumuzda tat alırız. Şu hayat yolunda şiir gibi sesimize bir ses veren var mıdır?

Şiir okurken kendimizi de okuruz adeta. Şiirlerde tanırız insanı, şiirlerde derinliğine… Gerçek şiir, iz bırakandır. Her kuşağa, her zamana ve her mekâna seslenebilendir; kalıcı olandır. Sesimizi duyan, duyurandır. Yahya Kemal’dir, Nazım Hikmet’tir, Orhan Veli’dir ve daha niceleridir. Şiir; yaşamın her anında, her yerinde, her köşesindedir. İçimizdedir şiir, görmek istediğimiz her yerdedir. Sağımızda, solumuzdadır; belki bir kuşun kanadında gizlidir, belki de bir objenin yarattığı imgede saklıdır.

“Dünya Şiir Günü” kapsamında, “Şiir hayattır.” düşüncesinden yola çıkılarak Türkçe Zümresi tarafından tüm ortaokul seviyelerinde birbirinden yaratıcı etkinlikler gerçekleştirildi ve öğrencilerimizin çalışmaları, 18-22 Mart haftasında panolarda sergilendi. Ayrıca “Önüm Arkam Sağım Solum Şiir” adı altında çeşitli objeler ve eşyalar; çağrıştırdıkları dizeler eşliğinde öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin beğenisine sunuldu.

5. sınıflarımız; “Yapboz Şiir” adı altında Usta Şair Orhan Veli KANIK’ın unutulmaz eserlerinden seçilen dizeleri, tıpkı bir yapbozun parçalarıymış gibi bir araya getirerek kendi şiirlerini oluşturdular. 6. sınıflarımız, Türk edebiyatının usta şairlerinin dizlerini tamamlayarak birbirinden renkli şiirler yazdılar. 7. sınıflarımız, “Öykülerden Kanatlanan Dizeler” adı altında Göktuğ CANBABA’nın “Çantamdaki Öyküler” adlı kitabındaki öykülerden seçtikleri sözcükler ile kendi özgün dizelerini yarattılar. 8. sınıflarımız ise kendilerini etkileyen unutulmaz dizeleri, kuş figürlerine yazarak “Kanatlarımda Dizeler” adıyla kanatlandırdılar. Yapılan tüm bu çalışmalar hafta boyunca sergilendi ve büyük beğeni topladı. “Hayat kısa / Kuşlar uçuyor” dizeleriyle hazırlanan rozetler, öğrencilerimize ve öğretmenlerimize günün hatırası olarak dağıtıldı.

Dünya Şiir Günü kutlu olsun!

Şiir gibi hayatlar yaşamaya…