BİLİM ŞENLİĞİ TEKNOLOJİ ETKİNLİKLERİ

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Küçük Prens Bilim, Kültür, Sanat ve Spor Şenliği” bu yıl ilk kez bir hafta boyunca birbirinden renkli ve öğretici etkinliklerle gerçekleştirildi. Matematik ve fen atölyeleriyle başlayan şenliğimiz, Eğitim Teknolojileri Bölümü’nün etkinlikleriyle devam etti. Keyifli ve öğretici geçen şenliğimiz, Beden Eğitimi Bölümü’nün final maçlarıyla tamamlandı. Hafta boyunca okulumuzun lobisini ve koridorlarını renklendiren Görsel Sanatlar Bölümü’nün “Donut”, “Kaktüs”, “Galaksi ve Gezegenler” ve “Pop Art” temalı öğrenci ürünlerini içeren resim sergisi ile Türkçe Bölümü’nün kitap çalışmalarını içeren “Kitap Ürünleri Sergisi” büyük beğeni topladı.

TEKNOLOJİ ETKİNLİKLERİ

Bir ülkenin kalkınma düzeyi ülkenin sahip olduğu veya kullanabildiği bilimsel teknik gelişme ile ilgilidir. Teknolojik gelişmelerin kaynağı da bilimsel gelişmelerdir. Öğrencilerimizin küçük yaşlardan itibaren bilim ve teknolojiye karşı meraklarını canlı tutmak, proje geliştirme becerisi kazanmalarını sağlamak ve maker ruhunu canlı tutmak için gerçekleştirdiğimiz Bilim Şenliği Teknoloji Etkinlikleri bu yıl 15 Haziran 2022 tarihinde yüz yüze yürütülmüştür. Pandemi etkilerinin azalmasıyla birlikte bir şenlik ortamında gerçekleşen etkinliklere ilkokul 1. sınıflarımızdan 8. sınıflarımıza kadar tüm öğrencilerimiz katılmıştır. Etkinlikte ortaokul öğrencilerimizin yıl boyunca bilişim teknolojileri ve yazılım ile teknoloji ve tasarım derslerinde geliştirdikleri projelere de yer verilmiştir.

Eğitim Teknolojileri Bölümü ve bilişim teknolojileri öğretmenleri tarafından yürütülen Bilim Şenliği Teknoloji Etkinlikleri’nde 15 teknoloji projesi, 6 kodlama oyunu ve üç atölyeyle birlikte toplam 24 ayrı etkinlik yürütüldü.  Yapay Zekâ ile geliştirilen “Yaş Tahmini” projesi, artırılmış gerçeklik ile “Dinozorlar Dönemi” ve “Sanal Gerçeklik ile Mars’a Yolculuk” atölyeleri, kod okuma becerilerini geliştiren “Kodlarla Hazine Avı” oyunu, “Nesnelerin İnterneti” projeleri, Arduino, Sphero, Mbot, BeeBot, Dash, Lego robotik setleriyle geliştirilen oyun ve projeler başta olmak üzere tüm etkinlikler öğrencilerin yoğun ilgisini kazanmıştır.

Etkinliğimizde aynı zamanda öğrencilerimizin 21. yy becerilerini geliştirmek, üretim odaklı teknoloji deneyimlerini artırmak amacıyla STEM etkinlikleri, Stemistbox firma yetkililerinin de desteğiyle yürütülmüştür.

https://youtube.com/shorts/Q92bH2CL9Qw?feature=share

2022-06-23T10:17:06+03:00