BİLİM ŞENLİĞİ

11 Haziran 2021 Cuma günü büyük bir coşkuyla kutlanan Bilim Şenliği’nde, öğrencilerimizin uzaktan eğitim sürecinde öğretmenleriyle yaptıkları çalışmalar, online olarak sergilendi. İki bölümden oluşan programda; fen bilimleri, matematik ve bilişim teknolojileri projeleri yer aldı.

Fen bilimleri projelerinin yer aldığı ilk bölüm, öğrencilerimizin “Doğadan Kısa Filmler” başlığı altında “stop motion” tekniği ile “Doğayı Koruma” temalı çalışmaları ile başladı. Ardından “Farklı Bir Amaç için Kullan” sloganından hareketle öğrencilerimizin evlerinde kullanmadıkları kıyafetlerinden hazırladıkları “Benim Çantam Doğa Dostu” adlı çalışma yer aldı. 5/D sınıfından Zeynep TOPUZ, “Sınıf Bahçesi” etkinliğiyle küçük alanlarda da bitki yetiştirebileceğini gösterdi.  6/A sınıfından Sarp HARPUTLUOĞLU’nun ve 7/B sınıfından Yağız YURTBAŞI’nın, bir bitkinin güneş ışığına ulaşmak için adeta bir insan gibi hareket ederek çabaladığını gösterdiği çalışması büyük ilgi topladı. Öğrencilerimizin “Kompost Yapımı” videosu, kompostla beslenen toprakta yetişen bitkilerin daha güçlü ve daha sağlıklı olduğunu gösterdi ve beğeniyle izlendi. 6/C sınıfından Efe ALKAN’ın gündemi yakından ilgilendiren müsilaj sorunuyla ilgili “Deniz Kirliliği” başlıklı çalışması, 7/B sınıfından Mehmet TANDOĞAN’ın “Sıfır Atık” videosu, 5/D sınıfından Ayşe YILDIRIM’ın ve 7/A sınıfından Derin DURU’nun “Sıfır Atık” çalışmaları dikkat çekiciydi. Etkinlikte yer alan “Su Tasarrufu” videosu, “Oda Kokusu Yapımı” videoları, “Kuş Yuvası” videosu, “Erozyonu Önleyelim” videoları, “Oyun Hamuru Yapımı” videoları, “Sıvı Sabun Yapımı” videoları ve “Yaprak Çarkı” videoları öğrencilerimizin farkındalıklarını artıran keyifli çalışmalardı.

Matematik çalışmalarıyla başlayan ikinci bölümde; 5/A sınıfından Kamer İdil YALÇIN’ın “Uzunluk Ölçüleri” projesi, 5/A sınıfından Lara TÜKEL’in “Açı Penceresi” projesi, 5/B sınıfından Ahmet Çağrı PURTAŞ’ın “Matematik Saati” projesi, 5/B sınıfından Derin DEMİREL’in hazırladığı mantık sorusu, 5/D sınıfından Su TOPSAKAL, Poyraz İNAN ve Mert BEKTAŞ’ın tasarladığı matematik dergisi, 6/A sınıfından Yiğit ÜK’ün “Mangala” videosu, 6/B sınıfından Ayça Sarana’nın resfebe çalışmaları, 6/B sınıfından Mina YILMAZ’ın bölünebilme kuralları ile ilgili tasarladığı oyun; 6/C sınıfından Selin GÖKÇETİN’in dar açılı, dik açılı ve geniş açılı üçgenlerde yüksekliklerin nasıl oluşturulduğunu anlattığı videosu, 7/C sınıfından Nil İZGİ’nin, Gizem DEMİR’in, Defne Lal ŞENER’in, Elif EROĞLU’nun ve 7/D sınıfından Ahu Eda ŞİŞMAN’ın hazırladığı “Matematik Çarkı” projesi; 7/D sınıfından Emir ALKAN’ın , Selin İLTER’in, Nehir BAYRAKTAR’ın, Toprak GÜNER’in ve Eylül Ece ERDEM’in hazırladığı “Matematik Yarışması” ve 7/A sınıfından Maya TUĞRUL’un “Minecraft Hagrits’in Evi” projesi yer aldı. Öğrencilerimizin birbirinden yaratıcı çalışmaları keyifle izlendi.

Bilişim teknolojileri çalışmalarının yer aldığı bölümde ise öğrencilerimizin hazırladıkları kodlama ve robotik projeler sergilendi. İlk olarak 5. sınıf öğrencilerimizin “Scratch” çalışmalarına yer verildi. Bu çalışmaları sırasıyla 5. sınıf öğrencilerimizden Derin Naz KARAKUŞ’un ve Defne Nil ÇİFT’in online olarak sosyalleşmek ve güzel zaman geçirip eğlenmek için tasarladıkları oyun, Poyraz İNAN’ın ve Lara TÜKEL’in spor yapmayan kişilerin evde tek başlarına spora başlamalarının zor olduğu düşüncesinden yola çıkarak hazırladıkları oyun, öğrencilerimizin hazırladıkları “Scratch ile Pandemi Kuralları” uygulamaları, 5/B sınıfından Yaz Ekin DÖNMEZ’in geliştirdiği  “Virüsten Kaç Sağlıklı Yaşa” adlı oyunu, 5/A sınıfından Selin GÖRGÜLÜ’nün hazırladığı “Eyvah Virüs!” adlı oyun,  5/A sınıfından KAMER İDİL YALÇIN’ın Covid-19 kuralları hakkında  neler öğrendiğimizi test edebilmemiz için geliştirdiği soru cevap uygulaması izledi. Ardından 6. sınıf öğrencilerimizin “Yapay Zekâ ve Makine Öğrenimi” projelerinin sunumları gerçekleştirildi. 6.sınıflardan Ayaz ŞAŞMAZ’ın, İris YILDIZ’ın, Deniz ONUR’un çalışmaları ilgiyle izlendi. 7/A sınıfından Defne HIZLAN görme engelli insanların hayat standartlarını daha yukarıya taşımak için yaptığı “Akıllı Baston” projesini sundu. 7/C sınıfından Kaan ÖZTUNÇ, güneş enerjisinden daha fazla yararlanmamız için geliştirdiği yaratıcı projesini paylaştı. 7/C sınıfından Nehir Ekin ASLANMİRZA, duyma engelliler için geliştirdiği zil sistemi projesini anlattı. 7/C sınıfından Okyanus Maya TÜZÜN ise “Hırsız Yakalama” projesini sundu. 7/A sınıfından Sahra Dila ERYORGUN “Dinozor Oyunu”nu paylaştı.  7/D sınıfından Ege YÜKSEL, Toprak GÜNER ve Eylül Ece ERDEM ise “Robotik ve Kodlama” projeleriyle yer aldı. Bu dikkat çekici projelerin hepsi çok beğenildi.

Öğrencilerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

2021-06-11T08:50:59+03:00