Okullarımızda her yıl kasım ayında uygulanan Bilge Kunduz Uluslararası Bilgi İşlemsel Düşünme Etkinliği; bu yıl da 7-18 Kasım 2022 tarihleri arasında SAJEV Eğitim Teknolojileri Bölümü’müzün rehberliğinde 3, 4, 5, 6. sınıf, Lise Hazırlık, 9 ve 10. sınıf öğrencilerimizle gerçekleştirildi. Öğrencilerin bilgisayar bilimine karşı ilgilerini artırmak amacıyla Avrupa başta olmak üzere 50’den fazla ülkede “Bebras Challange” ismiyle eş zamanlı uygulanan bu etkinlik, ülkemizde de Ankara Üniversitesi akademisyenlerince koordine edilmektedir.

Bilgisayar laboratuvarlarımızda çevrim içi yürütülen etkinlikte, öğrencilerimiz 45 dakika süre içinde yaş gruplarına göre farklı zorluk seviyelerinde verilen 15 soruyu (Bilge Kunduz görevlerini) çözerek bir problem çözme becerisi olarak kabul edilen hesaplamalı düşünme becerilerini test ettiler. Bir problemi küçük parçalara bölerek parçalar arasında anlamlı ilişkiler bulmayı, veri analiz etmeyi ve algoritmik düşünmeyi içeren hesaplamalı düşünme becerisi; bireylerde ihtiyaç duyulan en önemli becerilerden biri olarak kabul edilmektedir. Uluslararası Eğitimde Teknoloji Topluluğu (ISTE- International Society for Technology in Education) bu beceriyi liderlik, sürekli öğrenme, yaratıcılık ve iş birlikli çalışma alanlarıyla ilişkilendirerek sadece bilgisayar bilimi derslerine değil; tüm derslere entegre edilebilecek bir beceri seti olarak belirtmektedir.

Okullarımızda 2016 yılından bu yana uyguladığımız bu etkinlikte bilgisayar algoritmalarından, şifreleme konusuna; yapay zekâdan, optimizasyona kadar bilişim dünyasındaki farklı konuların günlük hayata yansımaları da ele alınmıştır. Öğrencilerimize “Bilge Kunduz Katılım Sertifikaları” 1. dönem karneleriyle verilecektir.