Türkiye’de Frankofoni’nin 50 Yüzü

FIFP’nin (Uluslararası Fransızca Öğretmenler Derneğinin) 50. kuruluş yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde Apfiz (İzmir Fransızca Öğretmenler Derneği) ve tüm Türkiye’deki Fransız Kültür Merkezleri iş birliğinde bir yıl süren “Türkiye’de Frankofoni’nin 50 Yüzü” adlı projenin final aşaması, 30 Mayıs 2019’da, İzmir Özel Tevfik Fikret İlkokul-Ortaokulu Bornova kampüsü ev sahipliğinde Sayın Cyntiha EID (FIEFP Uluslarası Fransızca Öğretmenler Derneği Başkan Yardımcısı) ve Sayın Eric SOULİER (Türkiye Büyükelçiliği İş Birliği ve Kültür Etkinlikleri Müsteşarı) katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Projenin amacı sanat, edebiyat, felsefe, hukuk, uluslararası ilişkiler, gazetecilik, siyaset, ekonomi, sanayi, bilim, bilgisayar bilimi, iletişim, spor, moda, gastronomi gibi her alanda faaliyet gösteren, fark yaratan 50 kişinin dahil olduğu ve Türkiye’nin şu anki Frankofoni portresini çizen bir filmde gençlerin tasarladığı 50 video toplamaktı.

Her okulda bir öğretmen rehberliğinde çalışan öğrenciler, Fransız dili ve kültürü ile ayrıcalıklı bağlantıya sahip bir Türk ile Fransızca röportajlar gerçekleştirdiler ve 1-3 dakikalık videolar hazırladılar.

7. sınıf öğrencimiz Deniz Berrak ERDEM de Ortaokul Fransızca Öğretmenimiz Merve ARDİL rehberliğinde, Fransa Devlet Opera ve Bale topluluğunda baş dansçı sıfatıyla dans eden ilk Türk balet olan Tan SAĞTÜRK ile röportaj yaparak bu projeye katıldı ve video gösterimi İzmir’de gerçekleşen büyük bir festival kapsamında izleyicilerin beğenisine sunuldu.

 

2019-06-13T08:52:46+03:00