“14 MART DÜNYA Pİ GÜNÜ” okulumuzda coşkuyla kutlandı.

Tüm zamanların ve tüm mekânların en şaşırtıcı numaralarından biri olan “pi” sayısı, matematik dünyasının en gözde sabitidir ve dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilir. Sonsuz bir sayı dizisi olan pi sayısı, kendini hiçbir zaman tekrar etmediğinden, sayılar hep farklı şekilde dizile gelmiştir. İşte bu noktada pi sayısına baktığınızda hem dairenin sadeliğini hem de sonsuz sayılar dizisinin çıldırtıcı karmaşıklığını görürsünüz. 

Dünya Pi Günü, ilk olarak 1988 yılında San Francisco’da kutlanmıştır. 2007 yılından bu yana ülkemizde de 3. ayın 14. gününde kutlanmaktadır.  

Özel Küçük Prens Okulları olarak 14 Mart 2019 Perşembe günü 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerimizin katılımı, Matematik Öğretmenimiz Merve Türkan KASA’nın sunumuyla “Dünya Pi Günü”nü coşkuyla kutladık.

Konferans Salonu’nda yapılan pi sunumunda, pi sayısının tarihçesinden ve pi sayısından ilham alınmış sanat eserlerinden bahsedildi. Ayrıca NASA’da gerçekleştirilen “pi in the sky” etkinliğine dikkat çekilerek pi sayısının günlük yaşamda ne işe yaradığına dair bir örnek gösterildi. 5B sınıfı öğrencilerimizden Nil İZGİ, Emir ALKAN ve Kaan ÖZTUNÇ’un okul içinde öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz ile gerçekleştirdikleri çeşitli röportajlar yayınlandı. Pi sayısının, dünyanın hangi bölgelerinde kimler tarafından ne zaman kaç basamağının hesaplandığına dair bilgiler verildi.  Pi sayısı sanata ilham verdiği gibi karikatüristlere de ilham olmuştur. Pi sayısıyla ilgili esprilerin yer aldığı karikatürlerle öğrencilerimiz eğlenceli dakikalar geçirdi. Öğrencilerimizin çalışırken çekilmiş fotoğrafları sunumumuza renk kattı. 5B sınıfı öğrencilerimizin ve Matematik Öğretmenimiz Merve Türkan KASA’nın hazırladığı “Pİ ŞARKISI” da sunumumuzun coşkuyla tamamlanmasını sağladı.

Ayrıca günün anlamına uygun çeşitli etkinlikler de yapıldı: 7.sınıf öğrencilerimizin, matematik öğretmenleri ile hazırladıkları pi sayısının ilk yüz basamağı kat panolarında sergilendi. 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerimiz, Görsel Sanatlar Öğretmenimiz Selçuk KÖSEGİL ile pi tişörtü boyama etkinliği yaptılar.

2019-03-18T11:17:44+00:00