TARİH PROJESİ İLE TÜBİTAK BÖLGE FİNALLERİNDEYİZ!

11. sınıf öğrencimiz Boğaçhan Orhan BORAN, Tarih alanında hazırladığı “Kadim Şehrin Kaybolan Mirası: Binek Taşı” adlı proje ile TÜBİTAK Bölge Finallerine kaldı.

Özel Küçük Prens Lisesi olarak bu yıl 51. TÜBİTAK BİDEB Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na 11-C sınıfı öğrencilerimizden Boğaçhan Orhan BORAN, Tarih Öğretmenimiz Ayhan BEKDAŞ’ın danışmanlığında hazırladığı Tarih alanı-Kültürel Miras alt alanından “Kadim Şehrin Kaybolan Mirası: Binek Taşı” adlı projesi ile katıldı.

Öğretim yılının başından itibaren ayrıntılı bir çalışma yapan öğrencimiz bu çalışmada, konu ile ilgili daha önce yapılmış araştırmaları tarayarak kitaplar, makaleler incelemiş ve konu üzerine çalışmış olan sanat tarihçilerinin bilgilerine başvurmuştur. Proje için Tarihi Yarımada üzerinde ve bu alanı çevreleyen eski kent yerleşimi bölgelerinde saha araştırması yapan öğrencimiz, çeşitli yapıları inceleyerek fotoğraflamış, uzman kişilerle görüşmüş ve doküman analizi gibi nitel yöntemler kullanmıştır.

Projesini 17 Ocak 2020’de tamamlayan öğrencimizin yapmış olduğu başvuru TÜBİTAK BİDEB KOORDİNATÖRLÜĞÜ tarafından ülke çapında yarışmaya katılan diğer projelerle birlikte değerlendirmeye alınmıştır. 22 Şubat 2020 tarihinde TÜBİTAK tarafından yapılan sonuçlar açıklanmış ve öğrencimizin projesi İstanbul Asya Bölgesi Finallerine kalan 8 projeden biri olarak 9-12 Mart 2020 tarihleri arasında Marmara Üniversitesinde yapılacak olan Bilim Sergisi’ne davet edilmiştir.

Öğrencimizi başarısından dolayı kutluyor, yeni başarı haberlerini sabırsızlıkla bekliyoruz.

2020-02-28T16:05:53+03:00